یک نقد، یک سوال

محسن نصراللهی
بدون دیدگاه

ایام دهه فجر است و برخی از گروه های فرهنگی محله ما مشیریه فعالیت های خاص خود را شروع کردند، اما به چه هدفی؟

همه ما با حال هوای دهه فجر خاطراتی داریم. روزهایی که با همکلاسی ها و دوستان دور هم جمع می شدیم و با کاغذ رنگی و مقوا و تکه عکس های بریده شده به اصطلاح روزنامه دیواری درست می کردیم و هیجان این رو داشتیم که آیا گروه ما رتبه می آورد یا نه. معمولا مدارس برنامه های خاصی برگزار می کردند از اجرای مسابقات و اهدای جوایز گرفته تا تئاتر و استند آپ کمدی. در کل ایام خاصی بود. اما الآن که بزرگتر شدیم چه؟
ایام دهه فجر است و برخی از گروه های فرهنگی محله ما مشیریه، برنامه هایی را آغاز کردند. شاید مهم ترین آنها دعوت از مسئولین نسبتا مهم کشور باشد. معمولا این مسئولین ( که از نمایندگان مجلس، دولتمردان، سرداران سپاه و … هستند) با مقدمه ای اهمیت دهه فجر را به اهالی مسجد یادآور می شوند، چند خاطره تعریف می کنند و بعد وارد مسائل سیاسی می شوند و شاید هم کمی از حرف های نگو را بگویند.

اما سوال ما این است. چرا؟!

هدف این سخنرانی ها چیست؟ آیا هدف شما آگاه کردن و بصیرت افزایی حدود ۲۰۰ نفر از ۱۵۰ هزار نفر جمعیت مشیریه و کاروان است(که بخش کثیری از آن حضار نیز از اعضای خود مجموعه هستند)؟ آیا این مسئولین با آمدنشان قرار است مشکلی از مشکلات فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی را حل کنند؟ آیا با این روش در طی این اندی سال اخیر موفقیتی حاصل شده؟ یا شاید چون برنامه ی دیگری ندارید تنها برای اینکه کاری کرده باشید اقدام به این کارها کرده اید که باز هم سوال پیش می آید چرا باید حتما یک کاری انجام بدهید؟ به هر حال بعد از گذشت سال های اخیر بنده حقیر متوجه فایده این کارها نشده ام. و بر فرض که این کارتان مثمر باشد، در صورت موفقیت ۱۰۰ درصدی چه درصدی از مشکلات حل می شود و برای چه درصدی از جامعه محله ما؟

آیا بهتر نیست به جای این برنامه های شکست خورده تکراری، و بجای انزوا در سایر ایام سال (غیر از ایام خاص) تمرکز بر روی برقراری ارتباطی محکم و صمیمی با سایر گروه ها و مردم محله داشتیه باشید؟ آیا بهتر نیست به مناسبت دهه فجر با هماهنگی و همکاری یکی از مشکلات محله را برطرف می کردید؟ یا حداقل کمک می کردید تا تریبونی برای مردم مشیریه بسازیم تا نظرات و انتقاداتشان را نسبت به مسئولین بیان کنند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − دوازده =