هر فرمایشی از طرف آقا در باب عزاداری بشنویم در هیئتمان انجام می دهیم

خط روشن
بدون دیدگاه

بعضی از شعرها مناسب جلسه امام حسین(ع) نیست که مثلا اغراق می‌شود یا شرک‌آمیز است و برای کسانی که دفعه اولشان است می‌شنوند ایجاد شبهه می ‌کند این تازه در داخل. وهابیت هم که همین طوری دارد می بافد.

یاسر عبدالمحمدی را کمتر بچه هیئتی ساکن مشیریه و رضویه است که نشناسد. جوانی که بیش از ده سال است که در هیئت محبان المهدی (عج)می خواند و جلسات محرم این هیئت محفلی شده است برای جوانان انقلابی و عاشق سیدالشهداء که در قالب آن به ساحت رفیع اهل بیت ابراز ارادت نمایند. روضه های عبدالمحمدی که از دل او برمی خیزد بین هیئتی های مشیریه زبانزد است و هر دلی را تحت تاثیر قرار می دهد. اهل تظاهر و به در و دیوار زدن برای کسب شهرت از راه مدح اهل بیت(ع) نیست. وقتی که از او خواستیم برای بررسی مراسم های مذهبی و روند کلی هیئت محبان، زمانی را در اختیار ما بگذارد متواضعانه و مشتاقانه پذیرفت و صریح و صادق به پرسش های ما پاسخ داد. آنچه در پی می آید مشروح گفتگوی خط روشن با این ذاکر با اخلاص اهل بیت است.

مداحی را از کی شروع کردید؟
از بیست سالگی، که الان ۳۳ سال دارم ۱۲_۱۳ سال. در پایگاه بسیج خیلی با استرس و یواش و یواش با زیارت عاشورا شروع کردیم.
 استاد هم دیده اید؟
به آن معنا نه، ولی در مجلس اساتید و بزرگترها،  شرکت کرده‌ اما از هر مداحی یک چیزی گرفته‌ام ولی به آن معنا که کلاس بروم ،نه، در یک برهه ای هم کلاس رفتم اما پیگیری نکردم.
درباره ویژگی های مداح بفرمایید چه خصوصیاتی دارد؟
حاج آقای ارضی یک جمله ای دارد که یکی از دوستان برای من نقل کرده است که مداح دو ویژگی را خیلی لازم دارد اول تقوا و بعد عنایت اهل بیت(ع) برای اینکه خواندنش تأثیر بگذارد حالا در مورد خودم اگر بخواهم عرض کنم به عنایت اهل بیت که خود من شکی ندارم مشکل خود من تقواست دنبال این باید باشم که هنوزم دارم دست و پا می زنم و گیر و گرفتارم.
هیئت محبان از کجا شروع شد آیا شما هم در شروعش بودید؟
بله در شروعش بودم . یک چند نفری از بچه های پایگاه مسجد ولیعصر(ع) بودیم زیارت عاشورا می خواندیم بعد یک مقداری به برنامه رسمیت دادیم. بعد گفتیم در خانه ها برگزار کنیم و سیار باشد. تابلو گرفتیم. اول باند و اکو هم نداشتیم یک وی سی دی گرفتیم و با بلندگوی ضبط شروع کردیم و استارت کار را در سال ۸۰ زدیم و با عنایت اهل بیت کار ادامه پیدا کرد.
با چند نفر شروع کردید؟
با پنج، شش نفر که الان فکر می کنم یک نفرشان باقی مانده است.
به نظرتان هیئت محبان به اندازه کافی در مناسبت ها مراسم برگزار می کند؟
ما همه مراسم های مناسبتی را برگزار می کنیم اما متأسفانه خیلی از مناسبت ها شکوهی را که باید داشته باشد در هیئت نداریم یعنی آنطور که باید استقبال نمی شود البته این بستگی به نظر هیئت امناء دارد که باید دید نظرشان چه می شود.

5
بعضی ها می گویند جایی که هیئت محبان برگزار می شود با توجه به ظرفیت و مخاطب هیئت مناسب نیست؟
من خودم هم موافقم ولی خب حقیقتا جای مناسب سراغ نداریم، وضعیت خیلی خوبی هم نداریم که بخواهیم برویم حسینیه تهیه کنیم. یک جایی امسال پیشنهاد شد ولی خب تصمیم هیئت امنا همین جای پارسال بود. اینجا جا کمی نامناسب هست اما با همسایه ها مشکلی نداریم، آشپزخانه خوبی دارد و بانی هم کاملا در خدمت هیئت است یک چنین جایی که اینقدر هماهنگ باشد راستش فعلا نیست.
قبول دارید اگر جای هیئت از اینجا بهتر بود خیلی مخاطب بیشتری داشت؟
بله قطعا. صحبت این قضیه هم شده است اما خب فعلا چاره ای نیست مجبوریم امسال هم همان جا برگزار کنیم.
درباره مداحی شما بنده احساس می کنم شما به مداحی سنتی خیلی وفادارید و کمتر سعی می کنید با سبک های نامناسب جاذبه بسازید، درسته؟
من زیاد اهل سبک ساختن نیستم اما اگر شما تشریف آورده باشید شور هم می خوانم اما علاقه ای که به حاج منصور و حاج سعید حدادیان دارم و از خواندن این عزیزان لذت می برم به تبع تقلید هم به نوعی می‌ کنم ولی خب جواد مقدم هم گوش می دهم و  می‌خوانم و دوستان هم لذت می برند اما نه هر شوری را، ببخشید اما بعضی از شعرها مناسب جلسه امام حسین(ع) نیست که مثلا اغراق می شود یا شرک‌آمیز است و ایجاد شبهه می ‌کند برای کسانی که دفعه اولشان است که می شنوند این تازه در داخل. وهابیت هم که همین طوری دارد می بافد.
در هیئت محبان چقدر سعی می شود به ارشادات حضرت آقا عمل شود؟
صد درصد دغدغه هست. ما هر چیزی را بشنویم که از طرف آقا بوده است انجام می دهیم ؛ مثلا اخیرا شنیدم آقا فرموده‌اند که اینکه دو دست را بالا می آورند و اسم اهل بیت را صدا می کنند غلط است که این را داشتیم اما به کل کنار گذاشتیم هرچه باشد تبعیت می کنیم.
آقا فرموده اند ما هیئت سکولار نداریم و هیئت باید سیاسی باشد آیا هیئت محبان اینطور است؟
خیلی. یک مثال بزنم عید غدیر یک سرود ساختیم که کاش می آوردم که به رهبری و داعش بر می گشت و گوشواره مرگ بر اسرائیل داشت. در سخنرانی‌ها هم نمی شود اجبار کرد گاهی برخی خطباء مسائل عاشورا را به مسائل روز گره می زنند اما برخی هم متاسفانه نه. که من اعتقاد دارم باید اینها برای مستمع تعمیم داده شود.
یکی از ویژگی های هیئت محبان این است که به مسائل دفاع مقدس پرداخته می شود چرا؟
من هم علاقه دارم و هم اعتقاد قلبی. چرا که این شهدا به اهل بیت وصل بودند و غالبا این طور بودند که به مقصد رسیدند از راه درست. اعتقاد هم دارم که راهشان باید ادامه پیدا کند.

بعضی از هیئات سعی می کنند با کار فرهنگی و تبلیغات مناسب در متن مردم بروند و از فضای رفاقتی خارج شوند و مخاطب بیشتری برای امام حسین(ع) پیدا کنند .شما چقدر این دغدغه را دارید؟
این بیشتر به هیئت امنا و تصمیم گیرهای هیئوت بر می گردد. احساس می کنم آنها هم به همین سطح قانع اند نمی دانم شاید خود من هم قانع شده ام. البته خوب است اگر جا عوض شود اول نا هماهنگی‌هایی وجود دارد و شاید چند سالی هیئت و روضه و این آرامش را از دست بدهیم.
خیلی متشکرم که وقتتان را اختیار ما قرار دارید حرف پایانی دارید؟
عذر می خواهم که نتوانستم به سوالات دقیق تر و بهتر جواب بدهیم البته بعضی سوالات هم سخت بود (خنده)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =