محرم هرسال، اجتماع هیئات را کنار مزار شهدا برگزار می‌کنیم

خط روشن
بدون دیدگاه

انتخاب آستانه ورود به ماه محرم برای تدفین شهدا یک نقشه بلند‌مدت است و ما قصد داریم هر ساله سالگرد تدفین شهدا را زمانی قرار دهیم برای اجتماع همه هیئات در کنار مزار شهدا با مراسم کاملا گسترده که ورود به محرم همه ساله ما با سالروز دفن شهدا و با یاد شهدا باشد.

آقای قاسمی لطف کنید یک مقدمه در مورد تدفین شهدا برای ما بیان کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم. دوست دارم با یک حدیثی از نبی مکرم اسلام در مورد شأن شهدا شروع کنم. رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: بالاتر از هر نیکی، خیری هست تا جایی که کسی در راه خدا کشته شود، وقتی کسی در راه خدا شهید شد هیچ خیری بالاتر از آن نیست. به نظر من این حدیث یعنی شهدا قله هستند و بالاتر از شهدا کسی نیست. انشا الله در مسیر این قله حرکت کنیم و به علاوه شهدای گمنام از این جهت که گمنام‌اند ترجیح و فضیلت ویژه‌ای دارند، و از این جهت مستلزم این است که مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرند.

قریب به یک سال و نیم تا دو سال پیش اولین اقدامات برای درخواست دفن شهدا در شهرک رضویه انجام شد بعد از مشکلی که در اول کار پیش آمد این ماجرا چند وقتی مسکوت ماند تا این که دوباره به جریان افتاد و طی این شش ماه اخیر به صورت جدی از طرف فعالین فرهنگی محل، کار گروه شهدا ما در مجمع حسنین، دوستان بسیج، خانواده های شهدا و هیئات در این ماجرا پیگیری شد و بار حقوقی این کار بیشتر بر عهده مجمع حسنین بود و نهایتا طی دو ماه اخیر نمایندگانی از طرف کمیته تفحص شهدا تشریف آوردند و از محل بازدید کردند در ابتدا چند نقطه برای تدفین شهدا پیشنهاد شده بود که در نهایت تپه بوستان کوهسار بود که تأیید و قطعی شد. طی دو هفته گذشته شخص سردار باقرزاده تشریف آوردند و از محله و زوایای بوستان کوهسار بازدید کردند و این مکانی که در حال حاضر برای دفن شهدا در نظر گرفته شده را ایشان هم پسندیدند. از جمله نقاط قوت مکان دفن شهدا در بلندی قرار گرفتن آن است که سردار باقرزاده بر این نکته تاکید دارند که اگر مکان دفن در بلندی باشد، مردم برای زیارت شهدا باید بالا بروند و این را حامل پیام خوبی می دانند و به علاوه اینکه از جاهای دیگر هم قابل رؤیت خواهد بود.

2

چه برنامه هایی برای قبل و بعد از تدفین شهدا اعم از عمرانی، فیزیکی، فرهنگی و ساخت سازه های مرتبط با مکان دفن شهدا در نظر دارید؟

طبق آیین نامه کمیته تفحص شهدا برای پیش از تدفین چند کمیته تشکیل می شود که یکی از آنها کمیته عمرانی است که مسئولیت مستقیم آن را شهرداری بر عهده دارد که از جمله وظایف آن آماده سازی محله، قبور شهدا و … می‌باشد و فعلا برای مکان دفن شهدا یک سازه فلزی ساخته شده است و قرار است تا پایان سال اصلاحات لازم مانند نور، رنگ آمیزی سازه و … بر روی آن انجام شود و از ابتدای سال آینده یک یادمان بسیار خوب به جای این سازه فلزی ساخته شود البته چون مکان در روی صخره است این کار مشکل است اما با صحبتی که با شخص شهردار داشتیم برای احداث بنای اصلی قرار است کمی روی تپه تسطیح بشود وگسترش پیدا کند و برای بعد از تدفین شهدا هیات امنایی هستند که مسئولیت نگهداری از یادمان شهدا و برنامه‌ریزی برای آینده مکان دفن شهدا اعم از برنامه های عمرانی و فرهنگی به عهده این هیات امناء است که اعضای آن را افراد حقیقی و حقوقی مانند بسیج، شهرداری، معتمدین محل، فعالین فرهنگی، شورایاری، ائمه جماعات و … تشکیل می‌دهند. کمیته دیگری که وجود دارد کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات است که وظیفه اطلاع رسانی این مراسم و پوشش خبری آن را برعهده دارد، کمیته دیگری که وجود دارد کمیته پشتیبانی و تدارکات است که نمایندگانی از شهرداری در آن حضور دارند. کمیته انتظامات را داریم که مسئولیت آن بر عهده بسیج است و وظیفه نظم مراسم را با همکاری نیروی انتظامی بر عهده دارند.

در مورد شهدایی که قرار است تشییع و تدفین شوند توضیحاتی بفرمایید.

دو شهید گمنام و اهل تهران هستند و از منطقه ای تفحص شده اند که بچه های تهران در آنجا عملیات کرده اند و بیست و بیست و دو سال سن دارند.

برای روز تدفین چه برنامه ای در نظر دارید؟

قبل از آن عرض کنم که جمعه دوم آبان ساعت هشت صبح شروع مراسم تشییع از مقابل مسجد امام سجاد علیه‌السلام می باشد و قرار است تا قبل از ظهر مراسم تمام شود عرض کنم که شهدا از بعد از ظهر پنجشنبه اول آبان به ستاد تشییع شهدا درمحل تحویل و در مسجد امام سجاد علیه‌السلام مستقر می شوند و بعد از نماز مغرب و عشا مراسم وداع با این شهدا را خواهیم داشت و به علاوه اینکه بناست مسجد آن شب تا صبح برای زیارت مردم باز باشد.

اعضای ستاد تشیع شهدا چه افراد و ارگانهایی هستند؟

نیروی مقاومت بسیج با محوریت پایگاه یک شهید اسکندرلو، شهرداری منطقه پانزده با محوریت ناحیه چهار شهرداری، بنیاد شهید منطقه پانزده، مرکز رسیدگی به امور مساجد، هیئات مذهبی در سطح دو محل و نیروی انتظامی.

1

در مورد برنامه های فرهنگی که قرار است با محوریت شهدا در سطح محل صورت گیرند توضیحاتی بفرمایید.

از بیست و ششم مهرماه در محل دفن شهدا فضاسازی صورت می گیرد و اوج این کار به روز تدفین منتهی می شود و مستحضر هستید که شب بعد از دفن شهدا روز اول محرم است و ما قصد داریم هر شب یکی از هیئات دو محله مراسمشان را در کنار قبور شهدا برپا کنند و ضمن اینکه مراسمهای ویژه‌ای برای سوم، هفتم و چهلم این شهدا در نظر گرفته ایم و این نکته را تاکید کنم که انتخاب آستانه ورود به ماه محرم برای تدفین شهدا یک نقشه بلند‌مدت است و ما قصد داریم هر ساله سالگرد تدفین شهدا را زمانی قرار دهیم برای اجتماع همه هیئات در کنار مزار شهدا با مراسم کاملا گسترده که ورود به محرم همه ساله ما با سالروز دفن شهدا و با یاد شهدا باشد. یعنی سالگرد دفن شهدا به تاریخ قمری باشد، و امنایی که عرض کردم برنامه‌هایی در نظر دارند از جمله برگزاری شب خاطره ، شب شعر شهدا و برنامه ای در نظر داریم برای آوردن گروه های دانش آموزی در کنار مزار شهدا.

اگر مطلبی مانده است به عنوان حرف پایانی بفرمایید.

 این جمله زیبایی که در مورد شهدای گمنام هست می‌تواند پایان بخش عرایض من باشد که از شهید گمنام چیزی به جا نمانده جز یک راه ناتمام وخدا میداند اعتقاد قلبی من این است که این شهدا بعد از سی سال دارند رجعت میکنند و احساس میکنم آنها هم دارند می‌بینند که ما نیاز داریم به تزریق روحیه معنویت و مجاهدانه زندگی کردن. آنها می‌آیند تا این روحیه را در ما زنده کنند و به علاوه اینکه این شهدا طبق جمله ای که عرض کردم راهشان تمام نشده است. این شهدا همه چیزشان را فدا کردند وحالا استخوان‌هایشان هم به انقلاب خدمت می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =