طرح مدارس تا پایان سال تحصیلی ادامه خواهد داشت

خط روشن
بدون دیدگاه

به مناسبت هفته نیروی انتظامی سرگرد لطیفی ریاست کلانتری ۱۶۹ مشیریه در گفتگویی تفصیلی  و صمیمی با خط روشن به بررسی مسائل محلی از جمله موضوعات فرهنگی به ویژه حجاب، طرح مدارس، اعتیاد، آلودگی‌های صوتی، گرمخانه و سرقت‌های مختلف و  خدمات کلانتری در این زمینه ها پرداخت.

خیلی متشکریم که این زمان  را در اختیار ما قرار دادید. اگر فرمایشی هست به عنوان مقدمه بفرمایید تا سوالات را عرض کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم
مقدمتا عرض کنم که کلانتری با حداکثر تلاش وظیفه خودش را انجام می دهد هر چند که گاهی به چشم نمی آید. ما در راستای اجرای اوامر سردار فرماندهی تهران بزرگ هر روز باید دستگیری معتادین با مواد را داشته باشیم. اگر مشکلی نباشد نه پلیس با مردم کار دارد نه مردم با پلیس بلکه ما در کنار مردم هستیم اگر مردم کاستی هم در کار پلیس  مشاهده می کنند، هم می توانند حضوری مراجعه کنند و هم می توانند با شماره ۱۹۷ تماس بگیرند. هروقت هم یکی از شهروندان به ما مراجعه کنند با کمال میل از آنها استقبال می کنیم و سعی داریم در چارچوب ضوابط قانونی مشکل شهروندانمان را حل کنیم.

طرح-مدارس-تا-پایان-سال-تحصیلی2
رئیس یک کلانتری روزی چقدر فعالیت می کند؟
فعالیت های ما زمان مشخصی ندارد که از این ساعت تا فلان ساعت سرکار باشیم. گاهی اوقات به علت حادثه ای که رخ می دهد ممکن است نیمه شب هم در کلانتری حضور پیدا کنیم و شرایط حوزه استحفاظی است که تعیین می کند چه مقدار در کلانتری حضور پیدا کنیم.
پس پلیس ها چه طور به بقیه امور اعم از خانواده‌شان می‌رسند؟ عشق به این کار است. خانواده هم باید این موضوع را درک کند و خودش را با این شرایط وفق دهد. وقتی مقام معظم رهبری به ما لقب مجاهدین فی سبیل الله می دهد علتش این است که یک مجاهد باید از خیلی چیزها بگذرد و از راحتی های دنیا تا حدودی بگذرد و اکثر خانواده های ما خودشان را با این شرایط وفق دادند. البته هرکاری سختی های خاص خودش را دارد ولی وقتی به کاری عشق و علاقه داشته باشید خواه ناخواه سختی های کار کم می شود.

اگر به عقب برگردیم دوباره پلیس می شوید؟

بله. شاید هیچ چیزی برای یک پلیس شیرین تر از آن نباشد که یک حقی را از ناحقی بگیرد. حقی را که از یک شخص ضعیف گرفته شده از ظالم بگیریم. مراجعین ما تماما یا ستمی به آنها وارد شده است یا ستمی کرده اند و وقتی ما مشکلی را برا ی شخصی حل می کنیم و او با زبان عامیانه می گوید خدا پدرتان را بیامرزد و این تشکرها از ته قلب مردم است نه به خاطر شغل ما که پلیس هستیم.

اوقات فراغت شما چگونه می گذرد؟

ما معمولا در ایام فراغت کنار خانواده هستیم  بالاخره آن ها هم حقی دارند و خود کلانتری هم باشگاه خوبی دارد و نیروها از وسایل ورزشی استفاده می کنند.

طرح-مدارس-تا-پایان-سال-تحصیلی2

کلانتری در این یک سال در حوزه فرهنگی برنامه خاصی داشته است؟ لطفا بفرمایید. 

اول: دایره مشاوره اجتماعی بودهاست که ما مشاوره داریم و در زمینه اختلافات خانوادگی، نزاع ها و … مشورت میدهیم. هر کدام از اهالی در وقت اداری مراجعه کنند در خدمتشان هستیم و اگر احتیاج به مطالب بیشتری داشته باشند آنها را به مرکز تخصصی مشاوره خاوران واقع در فرهنگسرای خاوران ارجاع می دهیم. دوم حضور در مدارس بوده است که در زمینه های مختلف صحبت هایی داشته ایم. سوم: در همین مدارس سطح حوزه نمایشگاههایی در خصوص شناسایی آسیب های اجتماعی برگزار شده است و سعی کردیم پیشگیری از انحرافات اجتماعی را به دانش آموزان نشان دهیم.  چهارم جلسات شورای امر به معروف و نهی از منکر است که اخیرا با موضوع حجاب برگزار شد.
در حوزه حجاب کلانتری کار دیگری هم انجام داده است؟ بله در سطح مدارس و سرای محله ها همکاران ما حضور پیدا می کنند البته در این زمینه نمی شود کار قضایی و انتظامی انجام دهیم و باید بیشتر فرهنگ سازی انجام شود باید فرد بداند حجاب به نفع خودش است و محدودیتی است برای چشمان ناپاک. البته اگر مکان سازمان‌دهی‌شده‌ای باشد ما صددرصد برخورد می کنیم و این برخورد وظیفه ما و قانون است.
درباره آلودگی های صوتی هم بفرمایید که چه اقداماتی انجام شده است؟
بله ما چند مورد توقیف داشته ایم چون این کار جرم است و در سطح محل اگر موردی باشد، حتما توقیف می شود. درباره مکان‌هایی هم که سیستم نصب می کنند تذکرات لازم داده شده است و یک مورد هم پلمپ شده که پس از اخذ تعهد بازگشایی شد.

جناب سرگرد متاسفانه محله ما به اعتیاد مبتلاست!
بله البته این دلایل خاصی دارد و مناطق حاشیه ای بیشتر به این مسئله مبتلا هستند. اتباع بیگانه هم کم نداریم. البته ما برخورد داریم ولی خب ببینید وقتی این فرد بازداشت می شود دوباره به جامعه برمی گردد درحالیکه این شخص باید درمان شود.

به نظر می رسد گرمخانه موجود در محل هم باعث تمرکز معتادان در سطح دو شهرک شده است. چه تدبیری اندیشیده شده؟
طبق آخرین اطلاعاتی که ما داریم قرار است چهار گرمخانه در سطح تهران با ظرفیت ۱۵۰۰احداث شود که اگر عملی شود راهکار بسیار خوبی است و با این تمرکز معتادین در این محل مقابله خواهد شد. در این مراکز قرار است معتادین را به صورت شبانه روزی در محل خودشان پذیرش کنند و مورد مداوا قرار دهند. این نکته را هم عرض بکنم که شاید این گرمخانه در نگاه ما جالب نباشد اما اینها همه انسان‌اند و شبها جایی ندارند واقعا اگر این گرمخانه هم نباشد اینها کنار خیابان از بین می‌روند.

سال تحصیلی هم شروع شده است درباره طرح مدارس بفرمایید.
بله با شروع سال تحصیلی هرسال ما این برنامه را داریم. صبح ها و ظهرها جلوی مدارس دخترانه جهت جلوگیری از مزاحمت های خیابانی مدارس را تحت پوشش قرار می‌دهیم که مزاحمتی ایجاد نشود و این طرح انشا الله تا پایان سال تحصیلی ادامه خواهد داشت. البته یک مشکلی هم که هست مدارس دخترانه و پسرانه را با هم تعطیل می‌کنند که اگر بشود با یک فاصله زمانی نیم ساعته تعطیل بشود وضع خیلی بهتر خواهد شد.

طرح-مدارس-تا-پایان-سال-تحصیلی3

ارتباط کلانتری با سایر ارگانها در محل به چه شکل است؟
خیلی عالی است. همه عزیزان چه بسیج و ائمه جماعات و سایر ارگانها همه اذعان دارند که روابط کلانتری و حتی باقی قسمتها خیلی صمیمی و برادرانه است، الحمدلله هیچ مشکلی وجود ندارد و ما هر کمکی از دستمان بر بیاید در خدمت آقایان هستیم.

درباره سرقت‌ها بفرمایید.
بله. اقدامات خوبی انجام شده است و بسیاری از سارقین دستگیر شده‌اند و حتی ما امسال فراخوان زدیم تا کسانی که اموالی از دست داده‌اند چه از خودرو و چه در منزل  تشریف بیاورند و تحویل بگیرند. اینجا چند توصیه هم عرض بکنم چون حجم خودرو در شهرک های ما خیلی زیاد است. سرقت هایی که الان وجود دارد بیشتر مربوط به ۲۰۶ بوده که خیلی آسیب پذیر است. اخیرا بیشتر کامپیوترهایی که از خودروها سرقت می شود مربوط به ۲۰۶ است که باید در محفظه قرار دهند و حتی المقدور در پارکینگ پارک کنند. در باب سرقت منزل هم حتما در خانه لامپی قرار دهند و به همسایگان بسپارند و همسایگان هم اگر صدای مشکوکی می شنوند بی تفاوت نباشند. درب های چوبی اصلا مقاومت و امنیت ندارند و درب حتما باید فلزی باشد و قفل ترجیحا کتابی و مخفی داشته باشد. پنجره ها حتما محافظ داشته باشند. پول و طلای زیاد در خانه نگه ندارید چون الان سارقین کمتر وسایل خانه سرقت می کنند و بیشتر سراغ اشیاء گرانقیمت می روند.

سطح استحفاظی کلانتری کجاست و مجرای ارتباطی شهرداری با رئیس کلانتری چیست؟
منطقه استحفاظی که مشیریه و رضویه است و درباره ارتباط هم علاوه بر شماره تلفنهای کلانتری درب اتاق ما هم به روی اهالی باز است و سپرده ام هر موقع در کلانتری باشم هر شهروندی مراجعه کند من در خدمتشان هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 18 =