Vitamin-D

شیوع عجیب مشکل کمبود ویتامین D و مشکلات عصبی

خط روشن
بدون دیدگاه

تعداد زیادی از مردم حتی جوانان به دلیل عوارض ناشی از کمبود ویتامین دی به پزشک مراجعه می کنند و بعد از آزمایش مشخص می شود که میزان ویتامین دی بدن آنها به زیر مرز خطر رسیده است.

به گزارش خط روشن پزشکان در چند ماه اخیر متوجه شیوع عجیب مشکل کمبود ویتامین D و مشکلات عصبی شده اند. تعداد زیادی از مردم حتی جوانان به دلیل عوارض ناشی از کمبود ویتامین دی به پزشک مراجعه می کنند و بعد از آزمایش مشخص می شود که میزان ویتامین دی بدن آنها به زیر مرز خطر رسیده است. این شیوع باعث شگفتی پزشکان شده است. این ویتامین عمدتا از طریق تابش مستقیم نور خورشید به پوست بدن ساخته می شود و در برخی مواد غذایی مثل بعضی ماهی ها و تخم مرغ و قارچ به میزان کم وجود دارد. امام مسئله عجیب این است که اکثر مردم در طی روز به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار دارند و عادت غذایی آنها نیز ثابت است. اینکه چه عامل سومی باعث این مشکل شده است پزشکان را متحیر کرده است.

وظیفه ویتامین D در بدن چیست؟

ویتامینD در روده  انسان دستور جذب کلسیم و فسفر را از غذاها صادر می‌کند و عامل اساسی در جذب این عناصر معدنی از روده است. همچنین این ویتامین در حفظ و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقابله با رادیکال‌های آزاد و جلوگیری از ایجاد سرطان نقش اساسی دارد.

عوارض کمبود ویتامین D چیست؟

کمبود ویتامینD با حمله  قلبی و دیابت نوع ۱ و ۲ و بیماری‌هایی همچون زوال عقل(دمانس) و بیماری تصلب چند بافتی (ام‌اس) همراه می‌شود.کمبود این ویتامین می‌تواند طیف وسیعی از اختلالات متابولیکی استخوان از نرمی استخوان گرفته تا پوکی را در سنین مختلف در پی داشته باشد.

راه جذب ویتامین D چیست؟

همانطور که در مقدمه بیان شد عمده ویتامین دی از طریق تابش مستقیم نور خورشید به پوست ساخته می شود. غذاهای دریایی(سالمون، ماهی خال‌خالی، شمشیرماهی، قزل‌آلا، تن و ساردین، روغن‌ کبد ماهی‌ و …)، تخم مرغ و قارچ نیز به میزان کمی ویتامین دی دارند. البته توجه شود که دو نوع ویتامین دی داریم.D2 و D3.

نشانه های کمبود ویتامین D چیست؟

مشکلات عصبی مثل عدم تعادل، ضعف عضلات، درد ساق پا و گردن، افسردگی و افکار ناراحت کننده و همچنین درد استخوان، ضعیف شدن ناخن ها، مشکلات جنسی و مشکلات قلبی (با وجود سلامت قلب).با توجه به اینکه نشانه های کمبود ممکن است با تاخیر زیاد ظاهر شوند و با توجه به شیوع این بیماری حتما در اسرع وقت برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

درمان ؟

هرچند که عامل سوم هنوز مجهول است ولی پزشکان فعلا به تجویز مکمل های غذایی بسنده می کنند. قرص های ویتامین دی۳ که ۵۰۰۰۰ واحد برای مصرف هفتگی هستند معمول است. حتما توجه شود که خود درمانی بسیار خطرناک است مخصوصا در این رابطه. چون افزایش ویتامین دی نیز خطرناک است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پنج =