موش‌های موذی

حیوانات موذی در مشیریه

اسماعیل حافظی زاده
بدون دیدگاه

شاید آن‌ها در کارتون‌های «تام و جری» و «میکی موس» دوست‌داشتنی باشند، اما هیچ کداممان دوست نداریم در واقعیت لحظه‌ای نزدیکمان شوند…

داستان ما با این موجودات به ظاهر کوچک داستان امروز و دیروز نیست؛ چه در قرن ۶ پس از میلاد که ۵۰ میلیون نفر، چه در قرن ۱۴ که ۲۰۰ میلیون نفر در اروپا و آسیا و چه در قرن هفدهم که ۱۰۰ هزار نفر تنها در شهر لندن قربانی طاعونی شدند که همین پستانداران عامل انتقال آن بودند. موجوداتی که تا این حد می‌توانند خطرناک باشند نه در لوله‌های فاضلاب که در سطح زمین و در محله‌مان زندگی می‌کنند. تعداد آن‌ها نیز آن‌طور که به نظر می‌رسد هر روز در حال افزایش است.

گویی محله‌مان به باغ‌وحشی بدون قفس تبدیل شده و ما مجبوریم علاوه بر این موش‌ها، با گربه‌هایی که در همه جا در حال جستجو در زباله‌ها دیده می‌شوند، با سگ‌های ولگردی که اگر صبح زود از خانه بیرون بیایید توفیق زیارتشان را پیدا می‌کنید و با سگ‌های گران‌قیمت‌تری که بدون هیچ ملاحظه‌ای در آغوش برخی جوانان محله‌مان پرورش می‌یابند و معلوم نیست در آینده‌ای چه بسا نزدیک چه مشکلات و فجایعی را برای صاحبان آن و دیگران شهروندان محله‌مان به وجود خواهد آورد، اوقات خودمان را سپری کنیم.

نمی‌دانم مسئولین ذی‌ربط برنامه‌ای برای کنترل این اوضاع دارند یا نه و اگر برنامه‌ای دارند، به آن عمل می‌شود یا نه؛ اما اگر به فکر سلامتی ما هستند برای ساماندهی و جمع‌آوری این موجودات موذی و ناقل بیماری‌های گوناگون، که روز به روز بزرگ‌تر و پرتعدادتر می‌شوند، تمهیدی بیاندیشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =