حر ابن یزید ریاحی

روشنگری و تهدید در واقعه کربلا

خط روشن
بدون دیدگاه

امام حسین علیه السلام چگونه حریان را نجات داد و یزیدیان با چه منطقی شمشیر بر رسول خدا کشیدند؟

بسم الله الرحمن الرحیم.

در تواریخ آمده است که از ۲۰ تا ۳۰ نفر تک تک یا به همراهی حر تا آخرین لحظات در سپاه این زیاد بودند و پس از آنکه با حقیقت ماجرا در لحظه نبرد آشنا شدند، دست از همراهی یزیدیان کشیدند.

اگر روشنگری های امام حسین علیه السلام به گوش کوفیان می رسید، می توانست باعث شود که تعداد توّابان بیش از این ها باشد و حتی ممکن بود نتیجه ماجرا به کل تغییر پیدا کند.

امام حسین علیه السلام در جای جای سفر سخنان روشنگرانه ای ایراد می کند. خود را معرفی ساخته و اهداف حرکتش را بیان می دارد و از همه مهمتر دشمنان را بدون ذره ای اغراق و بزرگنمایی معرفی کرده و اهدافشان را بیان می کند.

در سوی مقابل عمر ابن سعد که از فرماندهان سپاه ستم اند، در مورد این حرکتی که آغاز کرده اند، هیچ گاه در صدد بیان اهداف و روشن ساختن همراهان خویش نیستند و هیچ گونه سخنرانی از سوی آنان در تاریخ نقل نشده است مگر در چگونگی جنگیدن. آنان امام حسین علیه السلام را می شناختند و از پیشینه و خانواده اش مطلع بودند اما با این حال امام حسین علیه السلام را آشوبگری بی منطق قلمداد می کردند. از طرفی این زیاد هر جا سخن گفته است سخنانی سرار تهدید و تطمیع است: « وی در کوفه به منبر رفت و مردم را از فضایل و مناقب معاویه آگاه کرد و گفت: اکنون فرزندش یزید آمده که فردی است حسن السیره و محمود الطریقه محسن الی الرعیته!! … پس از امروز هر کسی را دیدیم از رفتن به لشگرگاه عمرابن سعد تخلف ورزیده، ذمه خود را از او برداشته ایم و خونش حلال است.»

نویسنده: جناب آقای محمد فریس آبادی، از طلاب و سخنرانان محله مشیریه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =