قاتل خاموش در محله رضویه قربانی گرفت

اسماعیل حافظی زاده
بدون دیدگاه

حادثه گازگرفتگی یا مرگ خاموش شب گذشته جان ۲ جوان را در شهرک رضویه گرفت.

به گزارش خط روشن؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: ساعت ۲۳ و ۳۳ دقیقه شب گذشته حادثه گازگرفتگی در یک واحد مسکونی در شهرک رضویه، خیابان انیسی، خیابان کریمی به سامانه ۱۲۵ اعلام و در کمترین زمان ممکن مأموران ایستگاه شماره ۷۸ آتش نشانی پایتخت به محل حادثه اعزام شدند.
سید جلال ملکی افزود: در یک ساختمان ۳ طبقه مسکونی و در طبقه آخر یک واحد ۷۰ متری این حادثه روی داده بود که عوامل آتش‌نشانی پس از باز کردن درب کرکره‌ای وارد این واحد مسکونی شدند و مشاهده کردند که ۲ پسر جوان ۲۰ تا ۲۵ ساله بی حال در این واحد حضور داشتند.
وی ادامه داد: به تشخیص عوامل اورژانس مشخص شد که این ۲ نفر به دلیل انتشار گاز کشنده مونواکسید کربن به دلیل شدت مسمومیت جان باختند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه علت اصلی این حادثه در دست بررسی کارشناسان پزشکی قانونی است، گفت: روشن بودن طولانی مدت بخاری و آبگرمکن و همچنین استفاده نادرست از دودکش مناسب و استفاده نکردن از کلاهک اچ بر روی پشت بام از عوامل اصلی این حادثه است.
مونواکسید کربن گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند.
وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری‌شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب‌آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.
در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود.
اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشمها در این حالت اغلب سیاهی می رود که در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.
افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب‌آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند. کودکان ، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی–ریوی و افراد با مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می‌شوند.
سردرد، باریک بینی، قرمزی لب و ناخن گویای نزدیک شدن مسمومیتی بی رنگ و بو و در نتیجه مرگ خاموش است که از روی ناآگاهی و یا استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد ناشی می‌شود.
هرساله برای عبور سالم از روزهای سرد سال، هشدارها و نکات ایمنی بسیاری در زمینه نحوۀ صحیح استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی داده می‌شود اما جای تأمل دارد که باز هم شاهد افزایش مرگ‌و‌میر ناشی از خفگی با گاز مونواکسیدکربن هستیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

انتهای پیام/

Deepi version

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =