اربعین مشیریه

نا گفته های اربعین حسینی در مشیریه، لزوم همکاری گروه های فعال

محسن نصراللهی
بدون دیدگاه

همه ما در یک جامعه هستیم و برای حفظ و پیشرفت این جامعه نیازمند همکاری هستیم و در این همکاری ها هر کسی مسئولیتی دارد که باید آن را به نحو احسن انجام دهد …

سه شنبه هفته گذشته به مناسب اربعین حسینی راهپیمایی بزرگی در شهرک مشیریه تهران به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی صورت گرفت. جمعیت هزاران نفری که تاکنون تخمین درستی از آن نداریم. حداقل تخمینی که زده شده است بین ۵ تا ۶ هزار نفر  بوده و اکثرا حدود ۱۰ هزار نفر و برخی حتی بیشتر تخمین زده اند. این حضور بی سابقه بوده و جای تامل دارد. چه شد که اربعین حسینی در شهرک مشیریه به این زیبایی برگزار شد؟

قطعا جاذبه اباعبدالله الحسین علیه السلام دلیل حضور پر شور مردم مشیریه بوده و هر کسی به هر بهانه ای قصد اجرای برنامه ی دیگری داشت نمی توانست چنین جمعیتی را جذب کند. اما نیاز است که عده ای لوازم کار را فراهم کنند.

برای مثال برنامه ریزی کنند، مسیر را مشخص کنند و مشکلات راه را برطرف کنند، بین گروه های مختلف محله مشیریه هماهنگی ایجاد کنند، برای اطلاع رسانی به مردم پوستر و تراکت طراحی و در محله نصب و پخش کنند، ایستگاه تبلیغاتی راه بیاندازند، نذورات مردم را جمع آوری و اقلام را خریداری و در روز مراسم پخش کنند، در طول مسیر مراقب خطرات احتمالی باشند، تصاویر حضور مردم مشیریه در روز اربعین را تهیه و در رسانه ها پخش کنند و …

کسانی که در مقدمات و سایر امور مربوط به اربعین حسینی در مشیریه فعالیت کردند نخواستند اسمی از آن ها برده شود و خط روشن نیز به احترام اخلاص این عزیزان نام و عنوانی را ذکر نمی کند.

اما بخش مهمی که در این نوشته قصد پرداختن به آن را داریم این است که تنها ۱۰ نفر از ۴ گروه مختلف محله مشیریه برای این موضوع کارگروه تشکیل دادند و تمامی امور را مدیریت و اجرا کردند! البته حدود ۱۰ نفر دیگر نیز در بخش های دیگری کمک کردند و مخصوصا در روز اربعین در امور مربوط به صوت، انتظامات، پخش نذورات و عکاسی کمک کردند.

کارگروه اربعین حسینی در مشیریه

کارگروه اربعین حسینی در مشیریه

در محله ما شهرک مشیریه تعداد زیادی گروه های فعال وجود دارند. تعداد کمی از آن ها بین مردم کم و بیش شناخته شده هستند. قریب به ۱۲۰ هیئت در مشیریه وجود دارد که تعداد قابل توجهی در طول سال فعالیت دارند. هیئاتی که معتمدین محل در آن ها حضور دارند و از خود مردم و در بین مردم هستند. مساجد، مدارس، خیریه ها، کانون های فرهنگی و هنری، بسیج، نیروی انتظامی، آتش نشانی، شورا یاری محله مشیریه، سرای محله مشیریه، سینما پامچال مشیریه و … بعلاوه سایر محل های تجمع مثل باشگاه ها.

سوال این است که چه تعداد از این گروه ها و مجموعه ها با همدیگر همکاری دارند و به چه میزان؟ آیا بخش زیادی از مشکلات محله مشیریه و باقی ماندن و بدتر شدن آن ها به دلیل کم کاری، موازی کاری، جزیره ای کار کردن این گروه ها نیست؟ نتیجه فعالیت این همه گروه های فعال در شهرک مشیریه چه بوده و قرار است به چه چیزی برسد؟ آیا این گروه ها در راستای جذب و رشد مردم فعالیت مناسبی داشته اند یا بالعکس ریزش داشته اند؟

در رابطه با تبلیغ و اطلاع رسانی مراسم راهپیمایی اربعین در شهرک مشیریه شخصی از کارگروه اربعین گفت :«اکثر مردم استقبال کردند و کسبه و مغازه داران عزیز با علاقه پوستر را به شیشه مغازه چسباندند و به ما خدا قوت گفتند و آرزوی خیر کردند، ولی برخی انگشت شمار از مغازه داران که از دوستان و همرهان ما بودند و در برخی جاها عضو بودند با وجود چند بار مراجعه، در زمینه اطلاع رسانی کمک نکردند و پوستر را به شیشه نزدند و ما هنوز دلیل عدم همکاری این عزیزان را نمی دانیم. حتی در روز اربعین در بین مردم حضور پیدا نکردند.».

بین گروه های فعال مشیریه کمیت و کیفیت همکاری ها متاسفانه در حداقل ممکن است و این در حالیست که فعالیت های بسیار زیبا، جالب و متنوع در زمینه های مختلف به صورت جزیره ای با حداقل امکانات در حال انجام است و اکثرا از آن ها بی اطلاعند! اشتراک گزاری توان این تعداد مجموعه و گروه فعال سطح و کیفیت فعالیت ها را قطعا بسیار بالا خواهد برد چراکه گروه های موجود می توانند بسیاری از نیازهای یکدیگر را برطرف کنند. جامعه محلی ما، جامعه شهر، جامعه ایران نیازی فوری و شدید به شبکه سازی دارد. اما چه مشکلات و راه حل ها وجود دارد؟ باید برای پاسخ به این سوال وقت گذاشت و موارد را بررسی کرد. به دو تیتر زیر دقت کنید…

اخلاق کار تیمی

این مسئله ایست که اکثر بخش های کشور از آن رنج می برد و مقصر اصلی آن آموزش و پرورش است. درک این قضیه که همه ما در یک جامعه هستیم و برای حفظ و پیشرفت این جامعه نیازمند همکاری هستیم و در این همکاری ها هر کسی مسئولیتی دارد که باید آن را به نحو احسن انجام دهد و کسالت و بی حالی را از خود دور کند و برای مصلحت جامعه اختلافات را کنار بگزارد و حتی بر خلاف میل خودش، به حفظ گروه و انجام وظیفه اش وفادار باشد مسئله بسیار مهمی است که قطعا نیاز دارد از کودکی به صورت تئوری و عملی و مداوم آموزش داده شود. برای مثال در کشور ژاپن در اکثر مدارس خدمه نظافت وجود ندارد و دانش آموزان با همکاری موظف به حفظ نظافت مدرسه هستند و این مثالی از ده ها مثالیست که در مدارس ژاپن در رابطه با کار تیمی اتفاق می افتد و نتیجه آن این است که کشور ژاپن در زمینه کارهای تیمی و اجتماعی از موفق ترین کشورهاست.

ریاست طلبی، تقسیم نادرست وظایف، مشخص نکردن اهداف برای همه اعضا، بی احترامی، بد قولی، سلیقه ای کار کردن از بی اخلاقی هاییست که در همکاری های قبلی در محله مشیریه منجر به اختلاف شده است.

تشکیل شوراها در سطح محله مشیریه

تشکیل شوراها و کارگروه ها با عناوین و اهداف مختلف می تواند اقدام مناسبی برای بهبود روابط باشد مشابه آنچه در کارگروه اربعین مشاهده شد. برای مثال شوراهای علمی برای تشکیل گروه های  تحقیق و پژوهش و آموزش می تواند از طریق همین فعالان محلی شکل بگیرد. شورای سخنرانان و مداحان برای رسیدگی به نیازهای هیئات. شورای امور تربیتی برای ترسیم نقشه و طی مسیر که نیاز کانون های تربیتی محله است و …

برخی از شوراها و گروه ها قبلا تشکیل شده است اما متاسفانه در پی بی توجهی و عدم پیگیری اعضا غیرفعال شده اند. برای مثال شورای امور خیریه محله مشیریه.

همکاری فعالان محله مشیریه و تشکیل شوراها و اطلاع رسانی به مردم قطعا ثمرات بسیار زیادی برای محله مشیریه خواهد داشت و جا دارد در ارسال های متفاوت به این موضوع پرداخته شود و تیم خط روشن (مشیریه نیوز) به عنوان گروهی از گروه های شهرک مشیریه، پیگیر برقراری ارتباط با فعالان خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 14 =