هزینه جشن‌های ۲۵۰۰ساله بیشتر است یا جام‌جهانی روسیه؟

اسماعیل حافظی زاده
بدون دیدگاه

در جریان جشن‌های ۲۵۰۰ ساله، ریخت و پاش و هزینه‌های غیر ضرور به‌قدری سرسام‌آور و بی‌توجیه بود که برخی میهمانان ویژه، پس از بازگشت به کشور خود، زبان به استهزاء و انتقاد از آن گشودند.

به گزارش خط روشن؛ جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران نام مجموعه جشن‌هایی است که به ادعای رژیم پهلوی، به مناسبت دوهزار و پانصدمین سال تاریخ شاهنشاهی ایران برگزار شد. این جشن‌ها به مدت ۵ روز در مهر ۱۳۵۰ در جوار منطقه باستانی موسوم به تخت جمشید برگزار شد. مقدمات و تمهیدات برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی از سال ۱۳۳۷ شمسی آغاز شد.

در جریان این جشن‌ها، ریخت و پاش و هزینه‌های غیرضرور به قدری سرسام آور و بی‌توجیه بود که حتی برخی میهمانان ویژه، پس از بازگشت به کشور خود، زبان به استهزاء و انتقاد از آن گشودند.

برای برگزاری این جشن، سازمانی به نام «شورای مرکزی جشن‌های شاهنشاهی» تأسیس شد و اسدالله علم وزیر دربار وقت هم به عنوان رئیس شورای مرکزی جشن‌ها، تعیین شد.

نکته جالب توجه اینجاست در حالی که قرار بود این جشن‌ها نماد تاریخ و تمدن ایران باشد اما در هیچ‌کدام از مراحل برگزاری و تدارکات این جشن از هنر و دسترنج ایرانی‌ها استفاد نشد. برای مثال شرکت فرانسوی‌ مزون ژانسِن، طراحی و دکور خیمه‌های جشن‌های ۲۵۰۰ ساله را برعهده داشت. «زدنیک لیشکا»، آهنگ‌ساز برجسته اهل چک، قطعاتی را برای جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران، تحت عنوان «میراث دوران‌ها» ساخت.

کلیه غذاها نیز از رستوران ماکسیم در فرانسه با ۱۳۱ نفر کادر سفارش داده شده بود که ویلیام شوکراس فهرست این غذاها را چنین عنوان کرده است: «تخم بلدرچین با مروارید دریای خزر، ته دم خرچنگ با سس نانتوآ، خوراک پشت بازوی بره سرخ شده همچنین خوراک طاووس به سبک شاهنشاهی با سالاد مخلوط و…»

هزینه برگزاری جشن‌ها و ساخت تأسیسات بناهای مراسم آنچنان زیاد بود که هرکس رقمی را مطرح می‌کرد. عبدالرضا انصاری که مسوول مستقیم برگزاری جشن بود هزینه آن را دویست میلیون تومان بود ذکر کرد. با این‌حال ژان لوروریه روزنامه‌نگار فرانسوی هزینه جشن‌ها و پروژه‌های عمرانی مرتبط را پانصد میلیون دلار و ویلیام شوکراس نویسنده کتاب «آخرین سفر شاه» هزینه آن را سیصد میلیون دلار برآورد می‌کند. اسدالله علم وزیر دربار وقت نیز در مصاحبه‌ای هزینه آن را شانزده میلیون و هشتصد هزار دلار ذکر کرد. البته علم در جایی دیگر در پاسخ به اعتراضات نسبت به هزینه‌های جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در شرایط فقر شدید مردم گفت که هزینه برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله را نمی‌توان با پول سنجید![۱]

شجاع‌الدین شفا که سال‌ها معاونت فرهنگی دربار را بر عهده داشته است و پیشنهاد برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله نیز ارائه کرد، هزینه‌های این جشن را ۴۰۰ میلیون دلار برای یک هفته می‌داند.

دریافت فیلم

وجود تفاوت‌هایی که در اعلام هزینه‌های جشن‌ها وجود دارد، به نظر می‌رسد به خاطر مسئولیت داشتن و اثرگذاری شجاع‌الدین شفا، نظر وی را می‌توان دقیق‌تر و درست‌تر قلمداد کرد. اما از آنجا که ارزش واقعی دلار در سال ۵۰ با امروز متفاوت بوده، بد نیست محاسبه کنیم که در حال حاضر این مبلغ چقدر می‌شود.

بهترین شاخص برای سنجش ارزش ۴۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۵۰ با زمان فعلی، مقایسه قیمت طلا در آن زمان و در حال حاضر است. قیمت طلا در آن تاریخ به ۳۵ دلار در هر اونس رسیده بود.[۲] در حال حاضر قیمت هر اونس طلا ۱۲۱۸ دلار است. این قیمت‌ها بدین معناست که قیمت دلاری طلا از سال ۱۳۵۰ تاکنون ۳۵ برابر شده و به عبارت دیگر ارزش واقعی دلار به همین نسبت کاهش یافته است.

حال بر اساس قیمت طلا، ارزش مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۵۰، تا امروز ۳۵ برابر شده؛ یعنی چیزی معادل ۱۴ میلیارد دلار در حال حاضر است.

برای اینکه با این هزینه برای شما ملموس‌تر شود کافی است بدانید که بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، روسیه برای برگزاری جام‌جهانی در سال ۲۰۱۸، ۱۱ میلیارد دلار برای یک‌ماه هزینه و حدود ۳۱ میلیارد دلار سود کرد.[۳]

پی‌نوشت:

[۱]- http://yon.ir/YMmQw

[۲]- http://yon.ir/J0kS2

[۳]- http://www.irna.ir/fa/News/82920572

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

دسته ها: ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =