آتش نشانی مشیریه

مشکل اصلی تمام ایستگاه ها پارک بد خودروها در کوچه ها و معابر است

خط روشن
2 دیدگاه

وقتی رسیدیم یکی سر و صدا می کرد و می گفت رفیقم داخل مغازه است. موقعی که ما حریق را خاموش کردیم رفتیم داخل اما کسی آنجا نبود نیروها از آن فرد پرسیدند مطمئنی کسی داخل هست؟ گفت مطمئنم…

از خودتان بگویید.

۵۳ سال دارم و ۲۹ سال است آتش نشان هستم.

یک آتش نشان چند سال باید خدمت کند؟

۳۰ سال ولی چون آتش نشانی از مشاغل سخت و زیان آور است با طرح هایی که سازمان آتش نشانی در آینده دارد می خواهند این شغل را به ۲۵ سال کاهش دهند.

یک آتش نشان روزانه چقدر کار می کند؟

آنهایی که به صورت عملیاتی هستند ۲۴ ساعت داخل ایستگاه هستند و ۴۸ ساعت استراحت می کنند.

میانگین عملیات ها در این ایستگاه چقدر است؟ در ۲۴ ساعت ۵ الی ۶ عملیات

وضعیت مالی یک آتش نشان چطور است؟ نسبت به بعضی مشاغل دیگر بهتر است به علت اینکه یک آتش نشان با جان خودش بازی می کند و جزء کارهایی است که از استرس بالایی برخوردار است چون به محض شنیدن صدای زنگ درعرض ۴۵ ثانیه باید از ایستگاه خارج شویم که گاهی این زمان به پانزده تا بیست ثانیه کاهش پیدا می‌کند و به علاوه اینکه باید به این کار علاقه داشته باشید.

اگر به عقب برگردید دوباره آتش نشان می شوید؟ به علت علاقه ای که دارم بله

۳۹ سال پیش که شما آتش نشان شدید زمان جنگ بود؟ من موقعی که به سازمان آتش نشانی آمدم عملیات مرصاد در سال ۶۷ در حال انجام بود.

آتش نشان ها در خدمت خانواده خود هستند؟ تا آنجا که کار ما اجازه بدهد بله

در خانواده شما کسی هم آتش نشان هست؟ برادرم چند سالی هست که باز نشسته شده و برادر زاده‌ام ۸ سال آتش نشان است.

شما در عملیات ها آسیب هم دیدید؟ در حدی که مجروح بشوم نه ولی برادرم در یکی از عملیات ها به علت پاشیدن آب در شیشه، شیشه خرد می شود و به چشمش آسیب می زند.

از نیروهای این ایستگاه کسی آسیب دیده؟ یکی از بچه هایی که دو سه سال است باز نشست شده به علت افتادن از ارتفاع دستش دچار آسیب جدّی شد.

سازمان آتش نشانی از این افراد حمایت خاصی می کند؟ در آینده می خواهند شرایطی را فراهم کنند که آتش نشان‌ها از امتیازات یک جانباز بهره‌مند شوند.

یک خاطره تلخ تعریف کنید؟

متأسفانه همه خاطرات ما تلخ است. من ۵، ۶ سال سابقه کار نداشتم که یکی دو ساعت بعد از نیمه شب یک مغازه در گاراژی نزدیک خیابان خاوران دچار حریق شده بود که ما به محل اعزام شدیم، وقتی رسیدیم یکی سر و صدا می کرد می گفت رفیقم داخل مغازه است موقعی که ما حریق را خاموش کردیم رفتیم داخل اما کسی آنجا نبود نیروها از آن فرد پرسیدند مطمئنی کسی داخل هست؟ گفت مطمئنم و این طور قضیه را تعریف کرد: موقعی که مغازه آتش گرفت ما دو تا آمدیم بیرون اما رفیقم گفت پول ها داخل مغازه است و رفت که پول ها را بردارد و دیگر از مغازه خارج نشد، ما رفتیم دوباره بازدید کردیم و متوجه شدیم که این مغازه دو درب داشته یک در را قفل کرده بودند و از در دیگر رفت و آمد می‌کردند این فرد وقتی می خواسته خارج شود راه را گم کرده بوده و نرده های دری را که قفل بوده تکان می داده تا در را باز کند و در این حالت سوخته بود. من خودم چهار، پنج سال بود ازدواج کرده بودم و تا یک مدت در روحیه من تأثیر بدی گذاشته بود.

آتش-نشانی

 

یک خاطره شیرین تعریف کنید؟ خاطرات شیرین ما کم است اما به یک حادثه ای اعزام شدیم که یک زن و شوهر بودند که از پارکینگ به عنوان منزل مسکونی استفاده می‌کردند و لوله بخاری را از شیشه داخل پارکینگ داده بودند و به علت ورود گرد و خاک به لوله، بخاری خاموش شده بود و ما هرچه در می زدیم در را باز نمی کردند چون دستگیره درب منزلشان از دو طرف باز می شده در را از داخل قفل کرده بودند  و ما در کنار نیروی انتظامی در را باز کردیم موقعی که داخل شدیم دیدیم که مرد خودش را تا جلوی در کشیده بود ولی به علت استشمام گاز بیهوش شده بود و نتوانسته بود خارج شود ما این دو نفر را خارج کردیم و با پیگیری هایی که کردیم متوجه شدیم که نجات پیدا کردند.

چند درصد تماس هایی که دارید مزاحمت های تلفنی است؟ از ۵ هزارتا ۳۰۰ ۴۰۰ حادثه داریم و بقیه آن مزاحمت هاست

یک شخص چگونه می تواند آتش نشان شود؟

برای جذب نیرواز طریق روزنامه ها وسایت ها اطلاع رسانی میشود. وبعد از ثبت نام امتحان آمادگی جسمانی از آنها می گیرند واگر در این امتحان قبول شدند از آنها آزمون ورودی می گیرند که در گذشته برعکس بوده است چون الان آمادگی جسمانی برای آنها اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

مدت زمان دوره های آموزشی چقدر طول میکشد؟ ۴ تا ۶ ماه

محدوده عملیاتی این ایستگاه چقدر است؟ از شرق سه راه سیمان از غرب کمربندی آزادگان از جنوب هم تا آخر مشیریه.

مشکلات اصلی آتش نشانی در این محل چیست ؟

مشکل اصلی تمام ایستگاه ها پارک بد خودرو ها در کوچه ها و معابر است چون ماشین های عملیات نمی توانند به محل حادثه برسند . اتفاقا یکی دو هفته پیش در همین خیابان سازمان آب حادثه ای رخ داد من هم به همراه نیروها رفتم حریقش آنچنان جدی نبود ولی برای ورود به محل حادثه مشکل داشتیم، ماشین بزرگ آتش نشانی نتوانست به محل حادثه نزدیک شود به دلیل پارک بد خودروهایی که داخل کوچه پارک شده بودند.

صحبت آخرتان برای ما چیست ؟

ما انتظار داریم از شهروندان که با آتش نشانی همکاری کنند و برای اینکه آتش نشانی بتواند سریع به محل حادثه اعزام شود آدرس را دقیق بدهند و تا جایی که امکان دارد یک نفر را سر کوچه قرار دهند تا با علامت مکان حادثه را برای راننده معلوم کند. به محض اینکه زنگ میخورد مدت زمان آماده شدن ما ، خارج شدن از ایستگاه،حاضر شدن در محل در زمان ثبت می شود. الان مدت حرکت ما از ایستگاه به محل ۴:۲۰ ثانیه است سازمان با اضافه کردن ایستگاه های آتش نشانی قصد دارد این زمان را به ۳ دقیقه کاهش دهد که استاندارد بین المللی است. اطلاعات دقیق برای ما مهم است صوت یکی از تماس ها را در جلسه ستاد پخش کردند. کسی که تماس گرفته بود میگفت پمپ بنزین آتش گرفته است وبعد تماس قطع شد و سازمان چندین ایستگاه را به محل اعزام کرد ولی وقتی به محل حادثه رسیدیم یک جایی در کنار پمپ بنزین آتش گرفته بود.

نرم افزار خاصی روی ماشین ها نصب شده است که آدرس دقیق را پیدا کنند؟ فعلا طراحی نشده اما نیروهای ما شب ها شهرشناسی می روند تا با محدوده عملیاتی خود آشنا شوند.

بسیار از صبر و حوصله حضرتعالی برای این مصاحبه تشکر می کنیم.

2 دیدگاه برای "مشکل اصلی تمام ایستگاه ها پارک بد خودروها در کوچه ها و معابر است"

شما هم دیدگاهی ارسال کنید.
  1. خدا قوت
    یا علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + نوزده =